NFT Dünyasında Büyük Kavga: Yuga Labs Ve OpenSea Birbirine Girdi

Milyonlarca dolarlık değerlere ulaşan taş resimlerinin satıldığı çılgın günler geride kalırken, NFT dünyası eski parlak günlerini özlemle arıyor. Fiyatların ve işlemlerin derin bir düşüş yaşadığı bu dönemde, NFT dünyasına şimdi de iki dev ismin çekişmesi damgasını vurdu.

OpenSea platformu, yakın zamanda aldığı bir kararı duyurarak, NFT koleksiyonlarının her tekrar satışında üreticilere yönelik komisyon uygulamasını, mart ayı itibariyle sonlandırma kararı aldı. Bu yeni politika ile kullanıcılar, isteğe bağlı olarak üreticilere komisyon ödeyebilecekler.

Ancak NFT kavramının temelinde, koleksiyon üreticilerine ömür boyu kesinti aktarılmasını sağlama fikri yer alıyor. Geçtiğimiz yıl, OpenSea ticaret platformu üzerinden Bored Ape Yacht üreticileri, yaklaşık 35 milyon dolara varan bir gelir elde etmişti. Aynı dönemde, daha küçük üreticiler daha düşük maliyetli NFT koleksiyonları oluşturarak sürekli bir satış döngüsü ile gelir elde ediyorlardı.

Yapılan bu politika değişikliği sonrasında, NFT dünyasının önde gelen isimlerinden Yuga Labs ise keskin tavrını ortaya koydu. Firma, Şubat 2024 itibariyle, yeni üretilen veya güncellemeye uygun kontrata sahip NFT koleksiyonlarının OpenSea platformu üzerinde ticaretini yasaklayacağını duyurdu. Bu kararla birlikte, yalnızca eski ve güncellenemeyen NFT koleksiyonları OpenSea üzerinde alım satıma devam edecek.

Daha önce de Yuga Labs, Blur gibi NFT platformlarının komisyon politikasını kabul etmeyerek koleksiyonlarını bu platformlardan çekmişti. Firma, üreticilerin haklarını korumak adına bu tutumlarını sürdüreceklerini belirtti.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir