PKK/KCK Terör Örgütünün Kurye Sorumlusu “Doğan” Kod Adlı Kadri Encu Etkisiz Hale Getirildi

MİT, “Doğan” kod adlı terörist Kadri Encu’yu ilk olarak Türkiye’de eylem gerçekleştirmek üzere örgütsel eğitimler aldığı dönemde takibe aldı ve Encu’nun bölgeden ayrıldığını tespit etti. MİT ajanları, Encu’nun izini bırakmadı ve uzun süre boyunca attığı adımları dikkatle izledi. Son olarak Encu’nun Irak’ın Gare bölgesine geçtiği belirlendi. 

MİT ajanları, PKK/KCK terör örgütünün sözde Irak-Suriye kurye sorumlusu olarak faaliyet gösteren Encu’nun Irak ve Suriye arasındaki terörist geçişlerinde ve silah-mühimmat aktarımında kritik bir rol üstlendiğini tespit etti. Ayrıca, Encu’nun Pençe operasyonlarına karşı eylem düzenleyecek terörist grupların Gare, Zap, Metina ve Haftanin arasındaki geçişleri sağladığını belirledi. Bu bilgiler üzerine MİT, operasyon için hazırlıklara başladı. 

MİT, Encu’yu adım adım takip eden saha ajanlarını özel olarak görevlendirdi ve Gare’de yeni bir eylem grubunun toplandığını belirledi. Teröristin, diğer örgüt mensuplarıyla toplantı yapacağı bilgisini alan MİT, operasyonu başlattı ve Encu, toplantı sırasında etkisiz hale getirildi. 

Kadri Encu, örgüte 2006 yılında katıldı ve Türkiye’de eylemler gerçekleştirmek üzere Irak Zap bölgesine geçti. Daha sonra Haftanin bölgesine geçerek örgütün kurye çalışmalarında tecrübe kazandı. Ayrıca, 2015-2017 yılları arasında PKK/KCK’ın sözde Yürütme Konseyi Üyesi “Abbas” kod adlı Duran Kalkan’ın korumalığını üstlendi. Ocak 2018’de ise Irak Gare alanında örgütün sözde Irak-Suriye aktarım sorumlusu olarak görev aldı. Encu ayrıca örgütün Irak içi ve Irak-Suriye arasındaki aktarımlarını organize etti.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir