Sosyal Yardım Müjdesi! Eylül’de de Hesaplara Yatacak Ödemeye Ocak Ayında Zam Gelebilir

Aile Bakanlığı’nın her ay düzenli olarak ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktardı evde bakım maaşı, Eylül ayında da yatacak! Milyonlarca ailede engelli, hasta ve yaşlıların bakımını üstelenenlere verilen evde bakım maaşı, bakanlığın ihtiyaç sahiplerine desteklerinden biridir. Fırsatları eşitlemek adına yapılan sosyal yardım ödemesiyle birlikte de evde bakıma muhtaç kişilerin giderleri karşılanır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bakıma muhtaç kişilere bakan ailelerin aldığı evde bakım maaşını Eylül ayında da yatıracak. Her ay olduğu gibi bu ay da dar gelirliye destek olan bakanlık, bu kapsamda bakıma muhtaç olanların fırsatlarını eşitleyecek. Böylelikle de ihtiyacı olan vatandaşlar için gerekli tüm detaylar düşünülmüş olacak.

Peki her ay dar gelirliye can suyu olan evde bakım maaşı Eylül’ün kaçında yatacak? Kimler evde bakım maaşı alabilir? Ocak ayında evde bakım maaşına zam mı yapılacak? İşte detaylar…

Eylül Ayı Evde Bakım Maaşı Ne Zaman Yatacak?

Eylül’ün gelişiyle birlikte her ay düzenli olarak verilen sosyal yardım ödemeleri merak edilirken, evde bakım maaşıyla ilgili bazı detaylara dikkat çekildi. Her ayın 15’i ile son günü arasında yatırılan evde bakım maaşının Eylül ayında da aynı tarihlerde yatması bekleniyor.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

TÜİK’in Haziran ayı enflasyon verilerini açıklaması üzerine Temmuz ayında zamlanan evde bakım maaşı, yüzde 17.55 oranında arttı. Böylelikle de 4 bin 337 liradan 5 bin 98 liraya yükselmişti. Şu anda ise Eylül ayında yatacak tutar yine 5 bin 98 lira olacak.

Evde Bakım Maaşı Neye Göre Hesaplanır?

Evde bakım maaşı, memur maaşlarına uygulanan zammın katsayısına göre değişiklik gösterir. Sosyal yardım ödemeleri memur zam katsayısına göre yükseldiğinden, 2023 Temmuz ayında memurlara yapılan yüzde 17.55’lik zam oranında artış evde bakım maaşına da yapıldı. Böylelikle de evde bakım maaşı 5 bin 98 liraya yükseldi.

Evde Bakım Maaşı Ocak Ayında Zamlanacak mı?

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından nihai karar verilen memur ve memur emeklisi maaşlarında, Ocak 2024’te toplu sözleşme görüşmeleri nedeniyle yüzde 15’lik bir zam uygulanacak. Toplu sözleşme zammına aynı zamanda 6 aylık enflasyon farkı da eklenecek. Şimdilik rakamların net olmadığı memur maaşındaki artış katsayısı, normal şartlarda evde bakım maaşı gibi sosyal yardım ödemelerine de uygulanacak. Ancak konuyla ilgili henüz net bir açıklama bulunmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir