SpaceX’in Crew-7 Görevi Başladı: Uluslararası Uzay İstasyonu’na 4 Astronot Yola Çıktı

NASA astronotu Jasmin Moghbeli, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) astronotu Andreas Mogensen, Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) astronotu Satoshi Furukawa ve Roscosmos kozmonotu Konstantin Borisov, Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştırılmak üzere Dragon uzay aracını taşıyan Falcon-9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’nden yerel saatle 03.27’de başarılı bir şekilde fırlatıldı. Fırlatmanın ardından, Falcon-9 roketinin yeniden kullanılabilir ilk aşama güçlendiricisi, Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndaki İniş Bölgesi 1’e (LZ-1) indirilecek.

Dragon uzay aracı, Falcon-9 roketinden ayrıldıktan sonra yaklaşık 24 saatlik bir yörünge yolculuğuna başlayacak. Toplamda 190 gün sürecek olan görev süresince, Crew-7 ekibi ISS’te 80’in üzerinde bilimsel çalışma ve deney gerçekleştirme amacı taşıyor.

Dün planlanan fırlatma, ertelenerek bugüne alındı. SpaceX tarafından yapılan açıklamada, bu erteleme sayesinde ekibin gerekli analizleri tamamlama şansının elde edileceği ifade edildi. NASA da erteleme kararının, astronotların güvenlik prosedürlerini teyit etme amacına hizmet edeceğini duyurdu.”

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir