Wagner Lideri Prigojin’in Ölümüyle İlgili Putin’den Dikkat Çeken Açıklama

Rus paralı ordusu Wagner’in lideri Yevgeniy Prigojin, Saint Petersburg’dan Moskova’ya gerçekleştirdiği özel uçuş sırasında başkentin kuzeyinde, Tver’in Kujenkino yakınlarında meydana gelen uçak kazasında hayatını kaybetti. Kazada, Prigojin’in yanı sıra Putin’e karşı geçtiğimiz aylarda başlattığı isyanla adını duyuran 9 kişi daha hayatını kaybetti. 

Prigojin’in ani ölümü, Rusya’da büyük bir şok etkisi yarattı ve lider Putin’in sessizliği, çeşitli spekülasyonlara yol açtı. Ancak dün akşam saatlerinde Putin, Prigojin’in ailesine başsağlığı dileklerini ileterek, onun hakkında övgü dolu sözler sarf etti. Putin, “Yıllardır tanırım. İyi bir iş insanıydı. Soruşturma devam ediyor, sonuç ne olursa olsun unutmayacağız” ifadelerini kullandı. 

Ancak Putin’in, Prigojin için “Hayatında ciddi hataları vardı” şeklindeki sözleri, iddiaları daha da körükledi. Prigojin’in ölümü, daha önce Putin’e karşı isyan başlattığı iddialarıyla birleştirilerek, bazı kaynaklar tarafından Putin’in talimatıyla öldürüldüğü yönünde iddialar ortaya atıldı. Bu iddialar, daha önce Putin’in “Affetmeyeceğim tek şey ihanet” şeklindeki sözleriyle de desteklendi. 

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir