Altının Gram Fiyatı Haftanın İlk Gününde Artışla İşlem Görüyor

Geçtiğimiz hafta 1.674 lira seviyesine kadar yükselen altının gram fiyatı, bu seviyelerde tutunamadı ve haftayı yüzde 0,42 değer kaybıyla 1.646 liradan tamamlamıştı. Ancak 4 haftalık değer kaybının ardından altın, yeni haftada yeniden yükselişe geçti.

Haftanın ilk işlem gününün ilk saatlerinde, saat 10.20 itibarıyla altının gram fiyatı yüzde 0,21’lik bir artışla 1.650 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.711 liradan, cumhuriyet altını ise 10.944 liradan satılıyor.

Altının ons fiyatı ise şu sıralarda önceki kapanış seviyesinin hemen altında, 1.889 dolar düzeyinden işlem görüyor. Küresel piyasalarda, dünya genelindeki para politikalarına dair belirsizliklerin devam ettiği bir ortamda, yatırımcılar bu hafta gerçekleşecek olan Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’ndan çıkacak olan mesajları yakından takip ediyor.

ABD’de açıklanan makroekonomik veriler, ülke ekonomisinin güçlü bir performans sergilediğine işaret etmekte ve bu durum değerli metaller ve emtialar üzerinde baskı oluşturmaya devam etmektedir. Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası’nın gelecek ay yüzde 90 ihtimalle politika faizini sabit bırakacağı öngörüsünü paylaşırken, yıl sonuna kadar yapılacak olan diğer iki toplantıya dair belirsizliklerin hala güçlü bir şekilde devam ettiğini belirtiyorlar.

Teknik analiz açısından altının ons fiyatının 1.900 doların direnç seviyesini, 1.880 doların ise destek seviyesini oluşturduğunu belirten analistler, yatırımcıların bu seviyeleri yakından takip etmeleri gerektiğini vurguluyorlar.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir