Çiftçilere Ödeme Müjdesi! Tarım ve Orman Bakanlığı Ağustos Ayında Avans Ödemesi Verdi

Tarım ve Orman Bakanlığı, ağustos ayında da destekler sunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta, 300.778.000 TL tutarında ve yedi alt başlıktan oluşan tarımsal destek ödemesi çiftçilere aktarılırken, ağustos ayı boyunca üç farklı tarımsal destek ödemesi verildi. Söz konusu tarımsal destek ödemelerine dair gelişmeler çiftçiler tarafından yakından takip edilirken, Tarım ve Orman Bakanlığı farklı projeler çerçevesinde sağlanan avans ödemelerine dair de bilgi veriyor. Bu kapsamda, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın dün gerçekleştirdiği ödemenin ardından, Bakanlığın resmi internet sitesi üzerinden bilgilendirme metni yayınlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Avans Ödemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı, ağustos ayında da çiftçilerin maddi yüklerini azaltmak ve tarımsal üretimi artırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede, pancar üreticilerine de destek sunuluyor. Toplamda 729.714.000 TL’yi bulan sulama avans ödemeleri dün itibariyle ülke genelindeki pancar üreticilerine iletildi. Pancar üreticilerine verilen sulama avans ödemelerine dair sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı “729 milyon 714 bin liralık sulama avans ödemelerini pancar üreticilerimizin hesaplarına bugün aktarıyoruz. Hayırlı ve bereketli olsun” ifadelerine yer verdi.

Tarımsal Destek Ödemeleri Ağustos 2023

Pancar üreticilerine sağlanan sulama avans ödemelerinin yanı sıra, Tarım ve Orman Bakanlığı belirli bir takvime göre tarımsal destek ödemelerini ağustos ayında çiftçilerin hesabına aktarıyor. Bu kapsamda, geçen hafta cuma günü iletilen ağustos ayının üçüncü tarımsal destekleme senin alt başlıkları şu şekilde:

Hayvan Hastalığı Tazminatı desteği kapsamında 123 milyon 468 bin 540 TL,
Süt Analizi desteği kapsamında 86 milyon 214 bin 121 TL,
Yağlı Tohumlu Bitkiler desteği kapsamında 60 milyon 713 bin 671 TL,
Uzman Eller desteği kapsamında 17 milyon 821 bin 825 TL,
Sertifikalı Tohum desteği kapsamında 10 milyon 562 bin 938 TL,
Anaç Koyun-Keçi desteği kapsamında 1 milyon 148 bin 50 TL,
Toprak Analizi desteği kapsamında ise 849 bin 800 TL

Mazot ve Gübre Desteği Yattı Mı?

Ağustos ayı boyunca farklı destek ödemesi sağlanırken, Bakanlığın verdiği tarımsal destek ödemelerinin alt başlıkları arasında mazot ve gübre de desteğinin yer alıp almadığı merak ediliyor. Bugüne kadar verilen tarımsal destek ödemeleri arasında mazot ve gübre desteği bulunmuyordu. Ağustos ayında önümüzdeki günlerde verilecek tarımsal destekten alt başlıkları arasında mazot ve gübre desteğini de yer alması durumunda, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden ya da sosyal medya hesaplarından bilgi verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir