Kovid-19’un Yeni Varyantının Sonbaharda Pig Yapması Muhtemel

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 9 Ağustos tarihinde Eris varyantı hakkında yayımladığı bir raporla, Eris’in özelliklerinden dolayı global düzeyde yayılabileceği ve vakalarda artışa neden olabileceği uyarısını yapmıştı. Acil Tıp Uzmanı Dr. Gül Deniz Özkan ise gelecek sonbaharda Eris varyantının etkisini doruk noktasına taşıyabileceği konusunda uyarıda bulundu ve hastalığın belirtilerini sıraladı.

Kovid-19’un Omicron varyantının bir alt türü olarak ortaya çıkan Eris varyantı yayılmaya devam ediyor. Güney Afrika Cumhuriyeti’nde son olarak, Kovid-19’un Omicron varyantının alt türevi olan Eris (EG.5.1) vakasının tespit edildiği bildirildi.

Acil Tıp Uzmanı Dr. Gül Deniz Özkan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Toplumda Kovid-19 aşıları sayesinde bağışıklık oluştu, bu nedenle geçmiş pandemi dönemlerine dönmek pek olası görünmüyor. Ancak son aşı dozlarının üzerinden uzun bir süre geçti ve virüslerin yeni mutasyonları ortaya çıkabilir. Bu bağlamda, önümüzdeki sonbahar aylarında salgının ciddi bir pik yapma riski bulunmaktadır.” şeklinde uyardı.

‘’Varyant Aşısının Yapılması Gerekebilir’’

Bağışıklık sistemlerinde sorun yaşayan ve yaşlı bireylerde, tüm varyantların zatürreye yol açabileceğini ifade eden Uzman Dr. Gül Deniz Özkan, şu açıklamalarda bulundu:

‘’Kapalı alanlarda insanların uzun süre kalması, bazı sosyal etkinlikleri maskesiz olarak yapılması, aynı zamanda aşı olmuş kişilerin aşı etkilerinin zaman içinde azalması ve COVID-19’u daha önce geçirmiş olmalarının üzerinden de zaman geçmesi, bulaşma riskini artırıyor. Aşılar, Covid-19’u geçirenler arasında toplumsal bağışıklık oluşturdu. Geçmiş pandemi koşullarına tam olarak dönemeyebiliriz; ancak son aşı dozlarının alınmasının üzerinden uzun bir süre geçti. Bu virüslerin yeni mutasyonlara uğrayabileceğini göz önünde bulundurarak, sonbahar aylarında salgının ciddi bir artış yaşama riski mevcut olabilir. Bu durumun önüne geçebilmek adına, varyantlara karşı etkili olabilecek aşıların geliştirilip uygulanması gerekebilir.”

Maske, El Hijyeni ve Sosyal Mesafe En Etkili Yöntem

Uzm. Dr. Özkan, bağışıklık sisteminde anormallik bulunmayan hastalar için Eris varyantının daha hafif seyredebileceğini belirterek, korunma yöntemlerini şu şekilde özetledi: “Covid-19 pandemisinde olduğu gibi korunma yöntemleri benzer şekilde. El hijyeni, maske takma ve sosyal mesafe kuralları, sadece bu varyanttan değil aynı zamanda mevsimsel bulaşıcı virüslerden de korunmada en etkili yol olmaya devam ediyor. Kişi, halsizlik, yorgunluk ve Covid benzeri semptomlar hissettiğinde kendini izole etmeli ve kapalı alanlarda uzun süre geçirmemeye özen göstermelidir.”

Uzmanın ifadesine göre, Eris varyantı adı verilen yeni varyant, Covid-19 pandemisi sırasında gözlemlenen belirtilere benzer şekilde baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırık ve yorgunluk gibi semptomlar gösteriyor.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir