Şap Hastalığına Karşı 16 Milyon Hayvan Aşılandı

Tarım ve Orman Bakanlığı, ülkenin hayvan sağlığını koruma amacıyla uluslararası kuruluşlarla iş birliğini güçlendirdi. Bu çerçevede, Mart 2023’te Türkiye’de ilk kez görülen yeni şap serotipi (SAT-2) için aşılama çalışmalarının başlatıldığı vurgulandı.

Yazılı açıklamada, büyükbaş hayvanların yılda iki kez veteriner hekimler ve sağlık teknisyenleri tarafından kampanya şeklinde aşılandığı belirtilerek, “Sonbahar şap aşılama kampanyası 1 Eylül 2023 tarihinde SAT-2 serotipini içeren tetravalan aşılarla başlayacak. Bu kampanya döneminde yaklaşık 15 milyon doz aşının sahaya gönderileceği ifade edildi.

Ayrıca, hastalığın yayılımını engellemek amacıyla sıkı yol kontrolleri uygulanacak ve aşısız hayvanların hareketine izin verilmeyeceği vurgulandı.

Şap hastalığı tespit edilen bölgelerde karantina ve aşılama faaliyetlerinin devam ettiği belirtilirken, bu mücadelede Dünya Hayvan Sağlığı Teşkilatı ile iş birliğinin sürdüğü ve farkındalık oluşturulması amacıyla eğitim ve uygulamaların gerçekleştirildiği ifade edildi.

Yazılı açıklamada son olarak, hayvanların hastalıktan etkilenmemesi ve verim kayıplarının önlenmesi için tüm üreticilerin hastalıkla ilgili tedbirlere uymalarının önemine vurgu yapıldı.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir