SSK, Bağkur, Emekli Sandığı Emeklisi Sevinecek! Emekli Maaş Zammı Tarihi Belli Oldu

Emekli maaşlarına ara zam yapılıp yapılmayacağı merak edilirken, resmi makamlardan art arda yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Emekli maaşlarına her yıl ocak ve temmuz ayında zam yapılıyor. Her iki artış da da altı aylık enflasyon verilerine bakılırken, temmuz ayında altı aylık enflasyon oranına ek olarak refah payı eklendi ve emekli maaşlarında yüzde 25 oranında artış sağlandı. Gerçekleşen zam kök maaşlar birden hesaplandığı için emekli maaşlarına ek bir artış eklenip eklenmeyeceği merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın emekli maaşlarında artış sağlanması için çalışmalar yaptığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından, emekli maaş zammının zaman hayata geçireceği araştırılıyor.

Emekli Zammı Ne Zaman Yapacak?

Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılan yüzde 25 zam, kök maaşlar üzerinden hesaplandığı için ek bir artış yaşanıp yaşanmayacağı merak edilirken, yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu çerçevede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki süreçte emekli maaşlarına zam yapılacağını belirtmesinin ardından, Ak Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da meclisin açılmasının ardından emekli maaşlarında artış için çalışmaların başlayacağını belirtti. Emekli maaşlarına, ekim ayında emekli maaşlarına ara zam yapılabilir.

Emekli Zammı Ocak 2024 Hesaplaması

Ocak ve temmuz ayında gerçekleşen her iki maaş zammında da altı aylık enflasyon oranlarına bakıldığı için ocak ayında yapılacak olan zam için enflasyon verileri ile hesaplamalar sürüyor. Ocak ayının ilk günlerinde açıklanacak olan aralık ayı enflasyon rakamlarının ardından altı aylık enflasyon belli olacak ancak Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisinin yüzde 58 olması nedeniyle söz konusu veriyle hesaplamalar yapılıyor. Bu çerçevede, yıl sonunda yüzde 58 enflasyon ortaya çıkması durumunda, SSK ve Bağkur emeklileri için altı aylık zam oranı yüzde 31.92 olacak. Ocak ayında da temmuz ayında olduğu gibi refah payı eklenmesi durumunda bu oran daha yüksek bir seviyede çıkabilir. İlerleyen süreçte, enflasyon rakamları açıklandıkça emekli ve memur maaşları için daha net bir tablo ortaya çıkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir