TCMB Faiz Artışının Ardından JP Morgan Tahminlerini Yükseltti: Türkiye’nin Ekonomik Görünümü Değişiyor

Dün gerçekleşen toplantıda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa beklentilerinin ötesinde bir faiz artışına gitme kararı aldı. Merkez Bankası, faiz oranını %17.5’ten %25’e çıkararak son 4 yılın en yüksek seviyesine taşıdı. Bu gelişmenin ardından JP Morgan, Türkiye için yıl sonu faiz ve enflasyon tahminlerini her biri 5 puanlık artışla güncelledi.

Kurumun Ekonomisti Fatih Akçelik, yıl sonuna kadar her toplantıda 250 baz puanlık faiz artışı öngördüklerini belirterek, “Yıl sonu politika faizi tahminimizi %30’dan %35’e yükselttik.” açıklamasını yaptı. Ayrıca JP Morgan, yıl sonu enflasyon beklentisini %57’den %62’ye revize etti. Enflasyonun gelecek yılın Mayıs ayında %70 ile zirve yapacağı öngörülüyor, 2024 yılı enflasyon beklentisi ise %34 olarak korundu.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir