TCMB TL Mevduatları Ve Finansal İstikrarı Desteklemek İçin Yeni Tedbirler Alıyor

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan dört tebliğ ile TCMB, yabancı para mevduattan kur korumalı mevduata dönüşüm hedefi uygulamasını sonlandırma ve TL payına göre ilave veya indirimli menkul kıymet tesis uygulamasına son verme kararı aldı.

Bu düzenlemelerle TCMB, Türk lirası vadeli mevduatları destekleyerek makro finansal istikrarın güçlendirilmesine katkı sağlamayı hedefliyor. Yapılan açıklamada, “Kur korumalı hesaplardan TL hesaplara geçiş ve kur korumalı hesapların belirli oranda yenilenmesi amacıyla adımlar atılmasına, kur koruması bulunmayan TL payının artırılmasına karar verildi. Sadeleşme süreci ve kur korumalı mevduatın TL mevduata dönüşümü, Para Politikası Kurulu’nun belirlediği ilkeler doğrultusunda ilerleyecek” ifadelerine yer verildi.

Bu kapsamda, TCMB’nin aldığı tedbirler sayesinde yerel para birimi TL’ye olan güvenin artması ve finansal istikrarın sağlanması hedefleniyor. Kur korumalı mevduatın azaltılması ve TL mevduatlarının desteklenmesi ile ekonomik dengelerin korunması amaçlanıyor. TCMB’nin bu stratejik adımları, Türkiye’nin ekonomik geleceğine daha güçlü bir temel oluşturmayı amaçlıyor.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir